Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Hodně úspěchů a turistických kilometrů v roce 2024
Hledat
Navigace: Klub českých turistů Poděbrady > Fotoalba > Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou

 

Dne 23.11 se na poděbradském nádraží sešlo 9 našich členů. Počasí bylo velmi sychravé. Cestou si děvčata ve vlaku přečetla připravené kartičky o historii rodiny Kinských a současné firmě Kinský dal Borgo a.s.
Z nádraží jsem se vydali k budově městského muzea “Lorety”, kterou najdeme po pravé straně silnice ve směru z náměstí na Nový Bydžov. Loreta byla postavena dle plánů slavného architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Od Lorety jsme se vydali ven z města na hřebčín “Ostrov”. Areál je otevřen široké veřejnosti, kde se můžou projet na koni i ti, co nikdy na koni neseděli. Po 2 kilometrech strastiplné cesty blátem jsme došli přes louku, která nás trošku očistila, k pomníku selského povstání. Za památníkem jsme se napojili již na udržovaný chodník a šli jsme zpět směrem k městu.
Další zajímavostí naší cesty byla budova bývalého Majorátu. Tato budova měla krásnou atiku a podloubí, ale to se bohužel již nedochovalo. V současnosti slouží potřebám Základní umělecké školy. Na Klicperově náměstí jsme obdivovali chlumecký Mariánský sloup, který se nachází na východní straně opodál od ZUŠ. Procházeli jsme mezi domy dnešními ulicemi 9. května a Na Valech, kde je na domě číslo 151 informativní tabulka o bývalém vodním hradu, který byl založen již v 15. století. V průběhu 17. století ztratil svou pevnostní funkci a stal se rezidencí právě rodu Kinských až do výstavby současného zámku Karlova koruna.
Jako nejstarší dochovanou památku jsme navštívili kostel Nejsvětější Trojice, malý park okolo kostela je bývalý hřbitov, který byl v roce 1904 zrušen. Od kostela jsme se vydali dál 2,5 km do lesa opět mimo město na Mračňovku pod Františkem. Zde se nachází léčivý přírodní Anežčin pramen, který je pojmenován po manželce Oktaviána Kinského. Pramen je upraven do empírového minialtánku. Voda z pramene má vysoký obsah vápníku. Druhou stranou od pramene se procházkou dostáváme zpět k městu a do zámecké zahrady, kde se zastavujeme u jednotlivých vzácných stromů. Zde si z jedné z kartiček čteme o historii tamního zámeckého parku a zámku a dozvídáme se zajímavosti i ze současnosti. Postupně tu dojdeme i k empírové Orangerii, která se dochovala až dodnes a před ní vidíme krásnou novodobou kašnu. Poslední zastávkou našeho výletu je kaple Zvěstování Panny Marie. Tato kaple je postavena severně od zámku a dříve sloužila jako rodinná hrobka právě rodu Kinských. Od kaple jsme se vrátili již zpět na nádraží.
Celková trasa dnešního výletu byla pěkných 16 km. 

 

 
 
© kctpodebrady.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma